I vám se poslední dobou nechce nic dělat? Pronásleduje vás pocit únavy a nevíte, jak se ho zbavit? Možná trpíte nediagnostikovatelným zdravotním problémem, zvaným jarní únava.
Začátek jara je příznačný nejenom probouzením přírody, ale i lidského organismu. Tělo musí upravit mnohé fyziologické procesy a reagovat na změny v životním prostředí. Právě proto vám přinášíme základní informace o tom, co je jarní únava, jak se projevuje a jak ji „léčit“.
Co je to jarní únava?
Jarní únava vzniká jako reakce organismu na změny – trvání slunečního svitu, teplotní a tlakové výkyvy, jako i na změny v životosprávě. Po pasivnějších zimních měsících dochází ne jenom k úpravě stravy, ale také ke zvýšení fyzické aktivity.
Příčiny vzniku a rizikové skupiny
Mladý a zdravý organismus se tímto změnám většinou přizpůsobuje snadno. O něco horší je vnímají lidé ve středním a vyšším věku. S nástupem jara se tak u těch citlivějších začíná projevovat únava a vyčerpání. Ty se ve vyšší míře objevují zejména v případě meteosenzitivních lidí, osob s nízkým tlakem nebo u seniorů.
Příznakem není jenom únava
Doprovodním jevem tohoto tak řečeno onemocnění je komplexní stav vyčerpání celého organismu. Jelikož nejde o orgánové onemocnění, nemůže být klasifikováno jako nemoc. Právě to je důvod, proč existuje málo vědeckých studií mapujících její výskyt.
Mezi nejčastější příznaky patří:
- nedostatek energie
- pocit únavy
- ospalost (i těsně před probuzením)
- těžkosti se spánkem
- bolesti hlavy
- malátnost
- nesoustředěnost
- podrážděnost
- náchylnost na infekce
Jak dlouho trvá?
Pokud začátkem roku či během jara trpíte únavou a vyčerpáním, nejste v tom sami. Studia v časopisu Journal of Clinical Sleep Medicine uvádí, že vyčerpání může po přechodu na letní čas trvat během celého týdne. Naštěstí, únava má jenom přechodný ráz. Nepříjemné příznaky obyčejně ustupují hned, jak se tělo adaptuje na vnější změny. Obecně platí, že vyčerpání trvá přibližme 1 až 3 týdny.
Přetrvávají vaše příznaky o něco déle? V tom případě skutečně může jít o projev onemocnění a měli byste se poradit s vaším ošetřujícím lékařem.
10 tipů, jak si s ní poradit
Protože únava a vyčerpání po čase pomine, není potřebné s nimi bojovat. Ovšem, můžete udělat několik mimořádně účinných kroků pro to, abyste je zmírnili. Možná pomocí následujících rad si ani jen nevšimnete, že jste si ní prošli.