Teplotní vlastnosti
Teplotní vlastnosti, které jsou uvedené na spacáku, vyjadřují informace o jeho izolačních vlastnostech. Známe tyto tři:
- komfortní teplota – je teplota, při které člověk ležící v uvolněné poloze na zádech nepociťuje chlad. Jde o spodní hranici komfortu, při které se standardně vyspí 60 kg žena,
- limitní teplota – hranice, při které člověk ležící v poloze se krčenými nohami nepociťuje chlad. Jde o spodní hranici komfortu, při které se standardně vyspí 70 kg muž,
- extrémní teplota – při teplotě pod touto hranicí hovoříme o podchlazení s možným poškozením zdraví.
Tyto vlastnosti závisí především od použitých materiálů a také od množství a typu výplně spacáku.
Tvar spacáku
Mezi různými tvary spacáků jsou pro turistiku nejvhodnější zejména:
- obdélník (dekový typ) - nejjednodušší typ spacího pytle, který se dá rozepnout po celém obvodu. Dobře se suší a je ideální pro nenáročné kempování nebo pro použití na chatu,
- mumie – anatomicky tvarovaný spacák obepínající postavu a díky lepším izolačním vlastnostem je vhodný i do náročnějších podmínek.

Velikost spacáku
Stejně důležité je vybrat adekvátní délku a šířku spacího pytle. Pokud vás zajímá jak koupit spacák správné velikosti, všímejte si parametr „délka postavy“. Jak měřit velikost a délku spacáku? Spací pytel by měl být alespoň o 15 až 20 cm delší jako je vaše výška. Pokud to tak nebude, riskujete stlačení izolační vrstvy nebo naopak volný prostor, co negativně ovlivní jeho izolační vlastnosti.
I z hlediska šířky by vám měl být spacák mírně volný. V případě mumiového typu je standardní šířka v oblasti ramen 80 cm a v oblasti nohou 50 cm. Pro mohutnější postavy existují rozšířené modely, které mají tyto šířky cca o 10 až 20 cm delší.
A co dětský spacák? Jak vybrat ten?
V podstatě podobně jako pro dospělého člověka. Také při koupi věnujte pozornost výplni, velikosti, tvaru a tomu, v jakém ročním období bude spacák využívaný.
Dostupný je letní spací pytel do teploty nad 10 °C a trojsezónní. Ten se kvůli teplotnímu rozmezí od - 10 °C do + 20 °C dá využít dá využít i jako zimní dětský spacák.
Na výběr máte také ze dvou střihů – „deka“ a „mumie“. Nevýhodou dekových spacáků je náročnější balení a vyšší hmotnost.

Velikost dětských spacáků by měla být také o několik centimetrů větší, konkrétně o 10 – 15 cm jako je výška dítěte. Pokud nechcete každý rok kupovat nový spacák, doporučujeme vám sáhnout po rostoucích dětských spacácích. Fungují na principu uzavření zbytkové částí zipem. Jak dítě roste, odmotáváte potřebnou délku a zvětšujete tak velikost spacáku.
Ty nejlepší dětské spacáky jsou prodyšné a mají výborné tepelné vlastnosti. Které to jsou? Pytel na spaní s dutým vláknem je lehký, nenáročný na péči a vlhkost snáší lépe než peří. S obsahem mikrovlákna je lehký, dobře se balí a skvěle izoluje. Peřový vak výborně zahřeje, především během zimní turistiky.
Péče o spacák
Základem dlouhodobého používání spacáku a jeho funkčnosti je péče o něj. Pokud chcete zachovat životnost spacáku, nenechávejte ho delší čas v obalu. Raději jej provětrejte, v garáži nebo ve skříni, případně jej nechte volně stočený.
