Trápí vás alergie na slunce? Tohle vám pomůže

18.06.2019 Kristína Rodina Sdílet
Trápí vás alergie na slunce? Tohle vám pomůže

Sluneční paprsky jsou sice příjemné, nedostatečná ochrana nám však nejednou umí způsobit nemalé problémy. Kromě nepříjemného spálení kůže nebo úpalu, trápí mnohé z nás i sluneční alergie. Jak se projevuje a dá se s ní vůbec bojovat? To se dozvíte v následujícím článku.

 
 

Alergie na slunce a její projevy

Možná se stalo už i vám, že jste si po dni stráveném na slunci našli na pokožce vyrážky. Může to být právě nepříjemná alergická reakce na slunce. Ta se může projevit i v pozdějším věku, a to zejména u lidí, které trápí i jiné druhy alergií.
 
Alergická reakce přitom vůbec nezávisí na intenzitě slunečního záření. U někoho se může projevit během lehké jarní túry, jiným ji může vyvolat prudké slunce na rovníku. Rozhodujícím faktorem však není barva vaší pokožky, resp. jaký jste fototyp. Ano,
lidé se světlejší pokožkou jsou sice na sluneční paprsky háklivejší, ale v bezpečí nejsou ani ti s tmavším typem pleti. Proč tomu tak je? Důvod je prostý. Za všechno může zvětšování ozónové díry, stejně jako i genetika, stres nebo jiné vnější faktory.

bezpecne opalovani vasekupony.cz

Hlavními příznaky alergie způsobené slunečními paprsky jsou malé vyrážky, resp. rudé vřídky a puchýře na místech, které byly vystaveny slunci. Nejvíce postiženy bývají zejména ramena a dekolt. V zásadě rozeznáváme 3 typy alergie na slunce:
 

»Polyformní reakce - jde o nejčastější formu alergie na sluníčko. Zpravidla vzniká již několik hodin po pobytu na slunci. Vyrážka je zpočátku velmi nápadná, ale v průběhu léta, kdy si kůže na slunce trochu navykne, zvykne zeslábnout nebo zcela zmizet.
 

»Fotoalergická reakce - jde o alergickou reakci, kterou způsobuje vliv slunečního UV záření ve spojitosti s některým druhem léků jako jsou antbiotiká, antidiabetika, antirevmatika a sedativa, nebo také v kombinaci s některým druhům rostlin a potravin.
 

»Malorka akné - posledním typem je onemocnění s názvem Malorka akné, které svým vzhledem nápadně připomíná běžné akné, které známe z dob puberty. Na svědomí ho má, jak jinak slunce, v kombinaci s některými opalovacími přípravky nebo jinými kosmetickými přípravky.


 
Léčba a prevence

Pokud i vy patříte do skupiny lidí, které trápí tento druh alergie, nevěšte hlavu. Nic není marné, její příznaky se totiž dají zmírnit či dokonce úplně potlačit. Stačí dodržovat pár rad a pobyt na sluníčku už pro vás nebude jen noční můrou. Které to jsou?
 
1. Slunce ano, ale postupně
Alergii většinou spouští silné a nárazové slunce (nemusí to tak být), proto je mimořádně důležité pobyt na sluníčku dávkovat pomalu a po malých dávkách.
 

2. Antihistaminika
V případě, že se chystáte na letní dovolenou hned na začátku sezóny, a víte, že tímto typem alergie trpíte i vy, je vhodné si minimálně jeden až dva týdny před odjezdem nasadit antihistaminika, a tedy léky proti alergii. Díky nim se alergická reakce projeví buď jen v mírnější podobě, v nejlepším případě vůbec.
 

3. Podpořte imunitu
Možná jste to netušili, ale mnohé alergické reakce vznikají právě díky nerovnováze ve vašem imunitním systému. Vyčerpání organismu nás totiž vede k přecitlivělosti na mnohé alergické reakce. Vsadit přitom můžete i na výživové doplňky jako například betakaroten, zinek nebo vápník.
 

4. Vsaďte na kvalitní kosmetiku
Dalším krokem, který byste rozhodně neměli podcenit, je i koupě kvalitních opalovacích přípravků s vysokým SPF faktorem, které by neměly obsahovat konzervační látky, barviva a také parfémy. V lékárnách v dnešní době seženete i přípravky přímo k tomu určené, resp. např. opalovací krém proti alergii na slunce.
 

5. Kontakt
Na co byste rozhodně neměli zapomínat, je nepochybně i samotné vystavování se na slunci, a to zejména v případě, že užíváte některé druhy léků. Nezapomeňte si důkladně nastudovat příbalové letáky ke lékům, které užíváte, abyste zabránili případnému fototoxický účinku.
 

7. Ochrana před sluncem
Ukrývat se před sluncem není vždy tak jednoduché, proto nezapomínej ani na klubúky a kšiltovky, sluneční brýle, šátky, ale i kvalitní make-up s UV faktorem či balzámy na rty. Při oblékání volte zejména kousky vyrobené s přírodních materiálů.