Víte, kdy je správný čas na přezutí pneumatik?

09.10.2018 Kristína Auto Sdílet
Víte, kdy je správný čas na přezutí pneumatik?

Teplým dnem pomalu ale jistě odzvonilo a my se stále častěji probouzíme do chladných ran. Výměnu zimních pneumatik byste si proto rozhodně neměli nechat na poslední chvíli. Víte, kdy je ideální čas na přezutí, a jaká pravidla platí u našich sousedů? Pozor, abyste nebyli překvapeni.

 

Výměnu pneumatik pokládají mnozí řidiči za jakýsi rituál, který se opakuje dvakrát do roka. Vždy na podzim vyměníme letní pneumatiky za ty zimní a zas naopak. Na první pohled úplná banalita, kterou však určitě netřeba podceňovat. Pojďme se spolu podívat na to, na co si třeba dát pozor. Pochybení vás v tomto případě může vyjít pořádně draho.
 

 

Zákon říká jasně


 
V Česku je to poměrně jednoduché. Zákon nám totiž ukládá povinnost používat zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, a to tehdy "pokud je na vozovce souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k pověternostním podmínkám předpokladat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led, nebo námraza."

Situaci rozhodně není radno podceňovat. V opačném případě vám přinejmenším hrozí pořádně mastná pokuta. Už i menší ťukanec vám totiž pojišťovna, ve které máte uzavřené smluvní nebo havarijní pojištění, nemusí vyplatit. A to nemluvíme o tom, že svým neuváženým jednáním můžete ohrozit nejen své zdraví, ale i zdraví ostatních účastníků silničního provozu.
 

Pozornost zbystřete v případě, že se na vozovce setkáte s touto značkou. Ta totiž  přikazuje řidičům použít zimní výbavu, a tedy zimní pneumatiky a to bez ohledu na aktuální počasí. V praxi to znamená, že na takto označených vozovkách musíte mít obuty zimní pneumatiky od začátku listopadu do konce dubna, a to bez výjimky.
 
 
 

Zdravý rozum


 
Přestože je zákon k řidičům ohledně přezutí celkem shovívavý, spoléhat byste se měli v první řadě na svůj zdravý rozum. Předvídatelnost je v této řadě více než nutná. Vždyť nakonec, pneumatiky nepřežvykuje kvůli zákonům, ale kvůli vlastní bezpečnosti. Zkušení řidiči doporučují přezout tehdy, když teplota klesne pod 7 ° C. Zvážit třeba samozřejmě i další faktory, jako například čas, ve kterém se pohybujete na cestách. Cestujete autem každé ráno do práce, kdy je teplota o pár stupňů nižší, nebo až později kolem oběda, kdy je venku o pár stupňů tepleji? V případě té druhé možnosti se s přežvykování nemusíte tolik chvátat, vyšší teploty totiž zimním pneumatikám příliš neprospívají.

 

 

Buďte vždy připraveni


 
Přestože je slovenská legislativa k motoristům poměrně shovívavá, přezutí si rozhodně nenechte na poslední chvíli. Počasí je v tomto ročním období jako na houpačce a vy se klidně můžete probudit do pohádkově bílého rána. S první sněhovou nadílku se totiž často probouzejí i mnozí motoristé a autoservisy doslova praskají ve švech. Čakačky se ve větších městech mohou vyšplhat i na několik týdnů a vy to prostě nemusíte stihnout.


 

Na co vlastně slouží zimní pneumatiky?


 
Víte, čímž se vlastně zimní pneumatiky liší od těch letních? Laicky řečeno, letní pneumatiky "nezamrzají". V praxi to znamená to, že při teplotách nižších než 7 stupňů se zimní pneumatiky lépe přilnou k vozovce, poskytuji řidičům větší stabilitu (zejména v zatáčkách) a v neposlední řadě mají i kratší brzdnou dráhu.
 

 

Neznalost zákona neomlouvá

 
 
Na závěru tu máme ještě jednu důležitou info, která potěší zejména řidičů, kteří plánují své cesty i za hranicemi naší rodné hroudy. Zákony ohledně užívání zimních pneumtík se v jednotlivých zemích výrazně liší. Toto jsou pravidla, která platí u našich sousedů:
 
✓ Slovensko: V období od 15. listopadu - 31. března ukládá zákon řidičům používat zimní pneumatiky případě, že je na vozovce souvisí vrstva sněhu, led nebo námraza.

✓ 
Rakousko:  V Rakousku jste povinni přizpůsobit stav svého vozidla počasí, a tedy mít přezutí zimní pneumatiky od začátku listopadu až do poloviny dubna. Pokud vás během krásného zasněženého dne stopy policisté na letních gumách, pořádně vysoká pokuta vás jistě nemine.
 
✓ Maďarsko: Přestože maďarští řidiči nemají povinnost používat zimní pneumatiky, mezi jejich povinnou výbavu však platí sněhové řetězy.
 
✓ Polsko: V Polsku neexistuje povinnost používat zimní pneumatiky. Vzhledem k tuhé zimy to však nedoporučujeme.