Máme tu podzim a to je také období různých bacilů a virových onemocnění. Víte, jaký je rozdíl mezi teplotou a horečkou, a jak se jí co nejúčinnější zbavíte?
Zvýšená teplota je důkazem toho, že s naším tělem něco není v pořádku. Doprovází ji často i bolest svalů nebo celková malátnost a rtuť teploměrů se nejednou umí vyšplhat pořádně vysoko. Ačkoli horečku často vnímáme jako něco negativního, není to zcela tak. Ve skutečnosti jde o přirozenou ochranní reakci organismu, a to rozhodně není na škodu. Do určité míry ji dokonce není nutné ani snižovat. Zakročit třeba až v momentě, kdy se stane pro nás nebezpečnou. Kdy je tomu tak?
» Za zvýšenou teplotu (subferbrilita) označujeme stav, kdy se teplota pohybuje od 37 - 38 ° C
» V případě, že teplota stoupne nad 38 ° C, mluvíme již o horečce (pyrexie)
» Pokud tělesná teplota přesáhne 41 ° C (hyperpyrexie)
Zde je však třeba upozornit na skutečnost, že v případě, že naše tělesná teplota stoupne na 40 a více stupňů, jde o zdraví nebezpečnou situaci, kdy už může dojít k poškození mozku. Život ohrožující horečka je teplota nad 43 ° C, kdy už je nezbytná okamžitá lékařská pomoc.
Zvýšená teplota - příznaky
✓ unavené lesklé oči
✓ malátnost
✓ nechutenství
✓ u dětí plačtivost
✓ zvýšená frekvence dýchání a zvýšený tep
✓ zimnice
Jak vybrat správný teploměr
Jak snížit teplotu u dětí a dospělých
» Paracetamol (Paralen, Panadol)
Výhodou paracetamolu je skutečnost, že jeho účinnost nastupuje rychleji než je tomu u ibuprofenu. Zároveň je také šetrnější k žaludku. Jeho rozklad probíhá v játrech a je často kombinován s fevylefrínom, který zároveň uboľňuje i nos a nosní dutiny. Nevýhodou je, že ho nemohou užívat děti. Důvodem jsou možné nežádoucí vedlejší účinky. Na pozoru by se měli mít i lidé s vyšším krevním tlakem či zvýšenou funkcí štítky žlázy.
» Ibuprofen (Brufen, Ibalgin, Nurofen)
Iburofen nejen, že snižuje teplotu, zároveň i tlumí bolest. Jeho nástup je sice o něco pomalejší než tp bývá u paracetamolu, jeho účinek však naopak trvá déle. Výhodou je i jeho protizánětlivý účinek. Při jeho užívání musíte dbát na dostatečný přísun tekutin, protože jeho metabolismus probíhá právě v ledvinách. Tyto léky na horečku jsou vhodné i pro děti (dětem mladším 6 měsíců se podávat nesmí, nad 6 měsíců jen výjimečně), jeho použití však vždy raději konzultujte s lekrárom.
» Kyselina acetylsalicylová (Aspirin, Acylpyrin, Anopyrin)
Léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové se nesmí podávat dětem mladším 12 let, někdo specialisté tvrdí, že až do 18 let. Důvodem je možná spojitost užívání tohoto přípravku s onemocněním, které se nazývá Reyův syndrom.
Při zábalu namočte uetrák nebo plenku do vlažné vody a zabalte do něj dítě (hrudník až po dolní okraj žeber). Pozor, nikdy nepřekrývejte břicho, ruce a nohy. Na tento ručník přiložte další suchý ručník a nechte působit přibližně 10 minut. Postup opakujte až do snížení horečky.
V případě, že jste se rozhodli dítě ochlazovat vlhkým hadříkem , postupujte následovně. Děťátko posaďte do vany, do které jste předtím napustili vlažnou vodu (pozor, hladina vody nesmí přesáhnout 5 cm). Tělo dítěte potírejte během doby asi 20 minut.
Sprchování celého těla patří ke nejméně příjemným metodám snižování tělesné teploty. Je vhodnější spíše pro větší děti a dospělé. Jen připomínáme, že fyzikální ochlazování nepraktikujte v případě, že je horečka doprovázena zimnicí nebo studenými rukama a nohama.
Jak snížit horečku u dospělých