Používáte opalovací krém s vysokým ochranným faktorem? Dejte si pozor

02.06.2018 Kristína Nakupování Sdílet
Používáte opalovací krém s vysokým ochranným faktorem? Dejte si pozor

Vysoký ochranný faktor opalovacího krému není zárukou bezpečného opalování. Co byste měli při výběru přípravku na opalování zvážit? Poradíme vám.

 


Není krém jako krém​

 

Blíži sa léto a s ním také čas slunění a opalováníPlánujete opalovací krém opět kupovat na poslední chvíli? Zkuste jít na to trochu jinak a toto léto si dejte opravdu záležet.
 
Správný opalovací krém by měl vaši pokožku chránit před silnými ultrafialovými paprsky a rakovinou kůže. Poslední výzkumy však ukazují, že až 3/4 všech krémů na opalování může být potenciálně nebezpečných. Zkoumali přitom spolehlivost ochranného SPF faktoru, chemické přísady a celkovou účinnost a bezpečnost.

opalovaci kremy sevy vasekupony.sk

 

 

 

Co je SPF faktor?


 
SPF faktor je parametr, který vyjadřuje čas, jak dlouho dokáže opalovací krém chránit vaši pokožku před zarudnutím a spálením ve srovnání s tím, jak dlouhý by byl tento čas bez jeho použití. Pokud vám tedy například trvá 20 minut, dokud se začnete na slunci pálit, při použití krému s faktorem SPF 15 by vás měl chránit 15krát déle, což je přibližně 5 hodin.
 
Ale pozor, SPF faktor se vztahuje pouze na blokování UVB záření a vůbec nezohledňuje škodlivé UVA záření. Zatímco UVB záření způsobuje, že se na slunci spálíme, UVA proniká mnohem hlouběji do kůže a může způsobit vrásky a stárnutí pleti, ale i vážnější problémy jako rakovinu kůže.


 

A co přípravky s vysokým ochranným faktorem?


 
Teoreticky by použití krému s ochranným faktorem SPF 100 mělo zajistit bezproblémové opalování 100krát déle než bez jeho použití. Pokud tedy normálně zčervená do 30 minut, s použitím takového krému byste mohli zůstat na slunci až 50 hodin. To však mluví jen teorie. V případě opalovacích přípravků s vysokým faktorem to však není zcela tak.
 
Studie zjistily, že lidé informacím o SPF věří až příliš. Přípravky s vysokým SPF faktorem používají pak nesprávně, v důsledku čehož se mohou vystavit škodlivejšiemu ultrafialovému záření jako lidé, kteří se spoléhají na přípravky s nižšími hodnotami SPF.
 
Ve skutečnosti je použití přípravků s vyšším ochranným faktorem než SPF 50 zbytečné. Při ochranném faktoru 100 totiž nejde o dvojnásobnou ochranu. Zatímco faktor 50 blokuje 98% škodlivých paprsků, faktor 100 blokuje 99%. Pokud správně použijete krém s ochranným faktorem od 30 do 50, dokáže vás přiměřeně ochránit proti slunečnímu záření i v případě, že máte citlivější pokožku.

 
 
 

Jak byste si tedy měli vybrat správný opalovací krém?

 
 
Při výběru opalovacího krému se nespoléhejte pouze na SPF faktor, ale kontrolujte také ochranu proti UVA záření. Na obalu hledejte symbol, který vyjadřuje optimální UVA ochranu. Tento symbol signalizuje, že krém zabezpečuje smysluplný poměr UVA a UVB ochrany minimálně v poměru 1: 3. To však platí jen v Evropské unii. V Americe, Asii, Austrálii či Velké Británii platí jiné označení.

opalovaci kremy slevy vasekupony.cz

Tip od nás: Chcete při nákupome opalovacího krému ušetřit? Použijte při nákupu slevové kódy nebo slevové kupóny, případně jiné slevy a vaše peněženka se vám poděkuje. Pilulka sleva na opalovací krémy se přece vždy hodí, no ne? 
 
Nezapomínejte také na správnou aplikaci krému. Krém naneste v dostatečném množství a jeho aplikaci pravidelně opakujte, a to zejména tehdy, pokud se věnujete plavání nebo jinému sportu.