Určitě víte, že bylinky a různé natě jsou nejen nejlepšími dochucovadly, ale i domácími lékaři. Pojďme si však o jednotlivých bylinkách a jejich účincích říct něco víc.
* Tymián
Tymián nebo Mateřídouška tymiánová je jedna z nejznámějších středomořských bylinek. Svou aroma dokáže prorazit všechny chutě, a proto jej používejte v kuchyni opatrně. Ve farmacii má široké využití, připravují se z něj odvary, sirupy, extrakty, léčivé čaje. V lidové léčbě se používá jako kloktadlo proti černému kašli a zánětu průdušek a rozpouští také hleny.
* Meduňka
Meduňka lékařská má léčivé účinky pro trávicí soustavu, používá se proti nadýmání a křečím, dodává chuť k jídlu. Inhalace její silice podporuje vykašlávání a uvolňování hlenů. Vhodná je i do lázní nebo jako kloktadlo, například při zánětu mandlí a dásní.
* Měsíček lékařský
* Řepík lékařský
Odvar z řepíku se používá zejména při trávicích a zažívacích potížích, léčí kožní problémy, pomáhá s hojením ran, zabraňuje vzniku infekce. Pro močopudné účinky se používá při poruchách funkce ledvin. Využití nachází také při problémech s dýchací soustavou, při rýmě a při kašli.
* Pampeliška lékařská
Pampeliška má mnohostranné využití. Pomáhá při problémech s trávicí soustavou, při problémech s ledvinami, podporuje léčbu oběhové soustavy - čistí krev, pomáhá při kožních problémech, při cukrovce, revmatismu, podporuje léčbu rakoviny.
* Šalvěj lékařská
Čaj ze šalvěje se užívá při kašli a při poruchách trávení (nadýmání, průjmu), na krevní oběh a nervovou soustavu. Působí na zmírnění nadměrného pocení. Zevně se používá jako kloktadlo při zánětech horních cest dýchacích nebo při bolestech zubů a paradentóze.
* Rozmarýn lékařský
Sbírají se listy, které se používají sušené na nálevy, léčivé čaje, masti, náplasti. Silice se používá také ve voňavkářském a v kosmetickém průmyslu (výroba kolínské vody a podobně). Čerstvý rozmarýn bývá odpradávna slavnostní ozdobou svatebčanů. V kuchyni se pro svou charakteristickou aroma používá jako koření do omáček nebo přímo na maso či ryby. Ani při vysokých teplotách neztrácí svou vůni a chuť.
* Bazalka pravá
* Heřmánek pravý
* Mateřídouška
Při chorobách dýchacího ústrojí, při poruchách trávení (nadýmání, průjem) či při zánětech močových cest se používá vnitřně. Zvenku ji lze použít jako kloktadlo nebo do koupele. Působí uklidňujícím na nervovou soustavu - a to zejména při nespavosti, bolestech hlavy, závratích, nervozitě a podrážděnosti, ale i tělesné a duševní slabosti a při křečích.