Chystáte se letos na dovolenou do Chorvatska? Přinášíme vám několik informací, které by vás mohly zajímat. A jak to už na našich stránkách bývá, zároveň vám poradíme, jak můžete na dovolené v Chorvatsku ušetřit.
Důkladně si naplánujte cestu
Jelikož do Chorvatska se již více let nelétá, většina Čechů se do letních středisek přesouvá autem. Největší zácpy ve směru do Chorvatska bývají většinou v sobotu ráno a na cestě z Chorvatska v sobotu a neděli. Pokud je to tedy možné, naplánujte si cestu raději mimo těchto špiček. Hotely a jiná ubytovací zařízení dnes již poskytují pobyty i se začátkem uprostřed týdne.
Před odjezdem si ještě prověřte, zda se na cestách neplánují nějaké uzávěrky. Můžete tak učinit na několika chorvatských stránkách, které sledují aktuální situaci na cestách. Jednou z nich je například stránka Chorvatského autoklubu.
Připravte si peníze na dálniční poplatky
Za jízdu po dálnici v Chorvatsku zaplatíte mýtné, jehož výše se odvíjí od ujeté vzdálenosti a kategorie vozidla. Poplatky platí řidiči motocyklů, vozidel s hmotností do 3,5 t a nákladních automobilů nad 3,5 t. Od 15. června do 14. září platí v Chorvatsku sezónní ceny mýtného, při kterých počítejte s 10-procentní přirážkou. Kromě toho zaplatíte poplatek i když přecházíte některým z vybraných mostů nebo tunelů.
Abyste věděli, kolik peněz si připravit, můžete si vypočítat cenu těchto poplatků pomocí této užitečné kalkulačky. Mýtné přitom můžete platit kartou nebo v hotovosti - v kunách, v eurech nebo jiné zahraniční měně. Výrazně však můžete ušetřit, pokud využijete systém elektronického mýtného ETC. Chcete-li systém využívat, musíte si zakoupit ENC zařízení, předplatit si kredit a mýtné se z něj automaticky odečte. Tímto způsobem můžete ušetřit více než 20% oproti běžným dálničním poplatkům.
Nastudujte si dopravní předpisy
Na chorvatských dálnicích můžete jít maximálně 130 km / h. Na rychlostních komunikacích platí maximální rychlost 110 km / h, v obci 50 km / h a mimo obec 90 km / h. Dálnice jsou označeny zelenými značkami, jiné cesty žlutými značkami a ostatní značky označují cíle.
Pravidla pro používání reflexních vest jsou podobné jako u nás. Povinnost denního svícení v Chorvatsku v období od 30.4. do 1.10. neplatí. Tolerance alkoholu u řidičů je do 0,5 promile, avšak v případě nehody vám i za takové promile hrozí pokuta.
Nezapomeňte na pojištění
Mezi doklady si určitě přibalte i Evropský průkaz zdravotního pojištění. Pokud budete muset vyhledat lékařskou pomoc, určitě ho budete potřebovat. Chorvatští lékaři si průkaz jen prefotil a nebudou od vás žádat žádné peníze na místě. Kromě toho však určitě nezapomeňte ještě na dodatečné cestovní pojištění.
Jak můžete ještě ušetřit?
Největší množství turistů je v Chorvatsku zejména v době letních prázdnin. Výrazně tedy můžete ušetřit zejména tehdy, pokud si naplánujete dovolenou mimo hlavní sezónu, tedy v červnu nebo v září. Teploty jsou iv tomto období příjemné, ceny ubytování a služeb výrazně nižší a určitě oceníte i menší množství lidí na cestách i v samotných střediscích.